CERKO

SKÓRA WRAŻLIWA I ATOPOWA

Skóra wrażliwa i atopowa

Skóra sucha

Skóra sucha i łuszcząca się

Skóra skłonna do rogowacenia

Skóra sucha w cukrzycy

Skóra sucha w łuszczycy

Skóra dojrzała

Skóra podrażniona

Atopowe zapalenie skóry – delikatność w pielęgnacji

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to bardzo często występująca choroba, która objawia się suchością i swędzeniem skóry, a w fazie przewlekłej także pogrubieniem i złuszczaniem naskórka1. Dolegliwości te można złagodzić dzięki odpowiedniej, specjalistycznej pielęgnacji.

AZS – podstawowe informacje

Osoby z AZS zmagają się z wieloma objawami: świądem, zaczerwienieniem, a przede wszystkim bardzo nasiloną suchością i wrażliwością skóry. Po pewnym czasie ich naskórek ulega pogrubieniu i nadmiernie się łuszczy. Wykwity najczęściej występują w zagięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi, ale niekiedy obejmują też skórę głowy lub całe ciało1.
AZS jest spowodowane wieloma czynnikami nakładającymi się z defektem bariery naskórkowej1:
  • genetycznymi (przede wszystkim),
  • środowiskowymi (takimi jak zanieczyszczenie powietrza, alergeny, warunki klimatyczne),
  • immunologicznymi.
Choroba może utrzymywać się przez całe życie. Zazwyczaj rozpoznaje się ją we wczesnym dzieciństwie. Ma charakter nawrotowy: występują zaostrzenia i remisje. Współistnieje niekiedy z astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa i spojówek, a także alergią pokarmową. AZS, co warto podkreślić, nie jest zakaźne1.

Skóra – nasza bariera ochronna

Naskórek pełni w naszym organizmie przede wszystkim funkcję ochronną. Odpowiada za nią głównie jego warstwa rogowa (zewnętrzna), regulując przepuszczalność, utrzymując wilgotność oraz chroniąc przed działaniem promieni słonecznych i mikroorganizmami. U pacjentów chorych na AZS ta funkcja ochronna skóry zostaje zaburzona: skóra ma większą przepuszczalność, jest słabszą barierą dla drobnoustrojów i charakteryzuje się wyższą przezskórną utratą wody (ang. transepidermal water loss – TEWL)2.

Pielęgnacja skóry atopowej

Funkcję ochronną naskórka osób z AZS można jednak poprawić. Konieczna jest specjalistyczna pielęgnacja, w której dużą rolę odgrywają emolienty (niekiedy z dodatkiem humektantów, np. mocznika) – substancje o właściwościach nawilżających, natłuszczających i zmiękczających, które wzmacniają barierę hydrolipidową skóry. Wykazano, że stosowanie emolientów łagodzi objawy AZS, np. świąd, i może przyczyniać się do możliwości zmniejszenia dawki glikokortykosteroidów (stosowanych w zaostrzeniach choroby)2.

Jakie kosmetyki wybrać?

Drogeryjne, niespecjalistyczne kosmetyki mogą nie zdać egzaminu w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem. Do codziennego nawilżania należy wybierać kremy i balsamy przeznaczone specjalnie dla osób z AZS, o odpowiednich stężeniach składników aktywnych. W razie potrzeby można ich używać nawet kilka razy dziennie. Ważne jest także łagodne mycie żelami niezawierającymi mydła, które mogłoby dodatkowo wysuszyć skórę i degradować barierę skórną. Dermokosmetyki z linii dla osób z problemami skórnymi są dostępne bez recepty w bardzo wielu postaciach. Można ich używać bez obaw – zapewniają bezpieczną i prawidłową pielęgnację.
Jeśli nadal zastanawiasz się, co będzie dobre dla Twojej skóry z AZS – sprawdź naszą linię Cerkopil.

Nasze dermokosmetyki pozwolą Ci ułożyć pełną rutynę pielęgnacyjną lub uzupełnić pielęgnację, do której jesteś przyzwyczajona.

Piśmiennictwo

1. Nowicki RJ, Trzeciak M, Kaczmarski M, et al. Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. Dermatol Rev/Przegl Dermatol. 2019; 106:354–371. https://doi.org/10.5114/dr.2019.882 (dostęp: 29.04.2022).

2. Mack Correa MC, Nebu J. Leczenie chorych na atopowe zapalenie skóry: rola emolientów. Dermatol po Dypl. 2013; 4(4):49–46 (Flisiak I, komentarz: 67–68). https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/163/original/49-68.pdf?1481285047 (dostęp: 29.04.2022).

Poczytaj o tym, co ważne dla skóry

Koszyk zamknij