
Mocznik – niezastąpiony humektant
Co to jest mocznik?

Różne stężenia, różne zastosowania
Nie każdy dermokosmetyk z mocznikiem będzie działał w ten sam sposób. Produkty te można podzielić ze względu na stężenie tej substancji i przypisane mu właściwości:
5% – wygładzenie, łagodne nawilżenie. Kremy z niską zawartością mocznika mogą być stosowane na twarz;
10% – nawilżenie. Kremów i balsamów z 10% stężeniem mocznika używa się do pielęgnacji suchych łokci, dłoni i kolan, a także na całe ciało, a żeli – wspomagająco w terapii przeciwłupieżowej;
15% – intensywne nawilżenie. Te kosmetyki stosuje się w celu zapobiegania nadmiernemu złuszczaniu i rogowaceniu skóry stóp, łokci i kolan;
30% – złuszczanie. To stężenie mocznika jest już dość wysokie. Kremy i żele z mocznikiem 30% są używane do pielęgnacji skóry z tendencją do rogowacenia, w tym skóry głowy;
- 40% – intensywne złuszczanie. Dermokosmetyki ze stężeniem mocznika 40% (jednym z najwyższych dostępnych) są przeznaczone do obszarów z silną tendencją do rogowacenia, a także w rogowaceniu podpaznokciowym.
Kosmetyki z mocznikiem może więc stosować każdy – wystarczy dobrać jego stężenie do swoich potrzeb. Sprawdzi się on jednak przede wszystkim w pielęgnacji skóry osób zmagających się z nadmiernym rogowaceniem, potrzebujących intensywnego nawilżenia, w tym z problemami dermatologicznymi w obrębie głowy i paznokci.
Mocznik – superfood dla skóry
Choć przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny przewijają się coraz to nowe superskładniki, wydaje się, że producenci nieprędko zrezygnują z wykorzystania mocznika w swoich recepturach. Urea jest sprawdzoną, bezpieczną, antybakteryjną substancją, która doskonale nawilża i złuszcza naskórek, a przy tym prawie nie powoduje działań niepożądanych1.
Dobry wybór między różnymi stężeniami mocznika zapewnia nasza linia Cerkoderm.
Sprawdź, których kosmetyków z mocznikiem potrzebujesz w codziennej pielęgnacji.
Piśmiennictwo
1. Maj M, Rudnicka L. Mocznik: klasyczny składnik w nowej odsłonie stosowany w miejscowych preparatach dermatologicznych. Aesthetica. 2021; 47(5):26-29. https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE-47_web3.pdf (dostęp: 5.05.2021).
2. Kligman AM. Dermatologic uses of urea. Acta Derm Venereol. 1957; 37(2):155-159.