CERKO

SKÓRA WRAŻLIWA I ATOPOWA

Skóra wrażliwa i atopowa

Skóra sucha

Skóra sucha i łuszcząca się

Skóra skłonna do rogowacenia

Skóra sucha w cukrzycy

Skóra sucha w łuszczycy

Skóra dojrzała

Skóra podrażniona

Emolienty – łagodność dla skóry

O równowadze PEH (między emolientami, humektantami i proteinami) pamiętają przede wszystkim włosomaniaczki. Nie zapominajmy o niej jednak przy pielęgnacji skóry – zwłaszcza wymagającej specjalnego traktowania. Ukojenie mogą przynieść jej właśnie emolienty, przede wszystkim emolienty łagodzące.

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje lipofilowe, nierozpuszczalne w wodzie, które pozostawione na skórze sprawiają, że ta staje się wygładzona, natłuszczona, zmiękczona i elastyczna. Odgrywają istotną rolę także w nawilżeniu. W uproszczeniu – w przeciwieństwie do humektantów, które zatrzymują wodę poprzez jej wiązanie, emolienty hamują przezskórną utratę wody (ang. transepidermal water loss – TEWL), tworząc na skórze warstwę hydrofobową1.

Rodzaje emolientów

Emolienty można sklasyfikować ze względu na ich działanie oraz skład. Pierwszą grupą są emolienty obojętne, które opierają się wyłącznie na wspomnianym już mechanizmie TEWL1. Osoby z problemami dermatologicznymi powinny jednak bardziej zainteresować się pozostałymi dwoma rodzajami emolientów: o profilu intensywnie nawilżającym oraz o profilu łagodzącym1.

Emolienty w kosmetykach

W składzie kosmetyków z kategorii emolientów intensywnie nawilżających znajdziemy także humektanty, np. mocznik. Oznacza to, że oprócz mechanizmu TEWL formuły te wykorzystują także wiązanie wody. Takie emolienty wykazują również działanie złuszczające. Używa się ich w pielęgnacji skóry mocno zrogowaciałej, z tendencją do nadmiernego złuszczania, w tym skóry stóp, dłoni i głowy1.
Nieco inaczej działają emolienty łagodzące. Zawierają one substancje aktywne, takie jak polidokanol, wspomniany już mocznik czy ekstrakty roślinne. Emolienty łagodzące chronią barierę naskórkową, działają nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Warto używać ich przy AZS, łuszczycy, trądziku i innych chorobach skóry1.
Wybór emolientu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami.

Pamiętaj, by zwracać uwagę na skład i opis produktu. Najlepsze dermokosmetyki to te, które są dopasowane do Twojej skóry.

Piśmiennictwo

1. Olszański R, Pilarski B. Emolienty – klasyfikacja oraz konsekwencje kliniczne. Aesthetica. 2017; 4(22):26–30. https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/Aesthetica_nr22s.pdf (dostęp: 15.04.2022).

Poczytaj o tym, co ważne dla skóry

Koszyk zamknij